Шестдесет години след излизането на култовия филм на режисьора Стенли Кубрик "Д-р Стрейнджлав: Или как престанах да се страхувам и обикнах атомната бомба" на лондонския Уест Енд е поставена театрална версия на черната комедия, предаде Ройтерс.
Не съм по равносметките. Общо взето не съм от хората, които често се обръщат назад. Гледам напред. На мен ми е интересно днес и още по-интересно да си представям утре какво ще бъде.
Това каза проф. Георги Янков, който тази вечер открива юбилейната си изложба „Нео Ренесанс“ в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ).
Човек, като тръгне да става на 60 години, започват да го питат близките: Ти няма ли да направиш нещо за годишнината си? Аз в началото отговарях: Ами, че то какво по-различно, като си на 59 или на 60 години, разказва проф. Янков.
„Само че те вече ми пуснаха тази идея и реших, че трябва да направя нещо. И имах цяла година време да мисля как да я реализирам тази изложба. В началото мислех, като за една такава годишнина да бъде като равносметка – една ретроспекция. Но след това реших, че е мног
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в предстоящата изложба "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция" в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 година.
„Изложбата е еманация на политиката на културното ни министерство за популяризиране на културното наследство от Античността и най-вече на тракийските съкровища. Созопол и в частност експонатите от древна Аполония винаги съпътстват тези съкровища. Защо? Защото това е най-древният град на територията на съвременна България. И още със създаването си в края на VII пр. Х. той изпълнява особена функция – през този град преминават елинските влияния, които проникват в земите на древна Тракия. Именно тук се заражда градската култура и цивилизация в Западното Понтийски крайбрежие, която се разпространява в с
Над 3000 души аплодират неистово, като на поп концерт, рапсодия номер 3, написана от българския композитор Ангел Котев. Това се случва неотдавна на летен фестивал, на брега на езерото Шатокуа, организиран от едноименната институция.
Творбата е представена от Chautauqua Symphony Orchestra и маестро Росен Миланов, който е артистичен директор на оркестъра. „Той е един изключителен диригент от новото поколение, който разнася славата на нашата диригентска школа по света. Той е главен диригент на няколко симфонични оркестъра в Америка и на няколко в Европа“, казва Ангел Котев.
Посочва, че оркестърът под ръководството на Росен Миланов е изпълнил творбата му по един изключителен начин: „По един негов типичен начин, изразявайки своето отношение към съдържаниет
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ще се състои утре. Това каза на пресконференция днес директорът на театъра Петър Петков.
Той каза още, че това е поредното заглавие, с което продължават традицията за поставянето на сцена на повече класически произведения. „Приказката е специфична, но режисьорът Даниела Христова се справи изключително добре. Същото се отнася и за тримата актьори Елена Георгиева, Иван Иванов, Мила Боянова, които изградиха много ярки образи, каза още директорът на ДКТ „Дора Габе“ Петър Петков.
Драматизацията на "Златка – Златното момиче” е на Янчо Иванов, сценографията и куклите са дело на Христина Стоилова, художествено ателие и кукли - София Митева, а музиката е на проф. Ко
Лондонският панаир за съвременно изкуство (Frieze Art Fair) се открива днес, съобщи АФП.
За първи път изданието за 2024 г. посвещава секция на художниците керамици от Южна Америка, които експериментират с глина и са повлияни от традиционното изкуство на коренното население там.
Очаква се, както всяка година, около 60 хил. галеристи, експерти и посетители да разгледат панаира в голямата бяла палатка в парк "Риджънт", където са изложени творбите на утвърдени артисти и на по-непознати художници.
Панаирът събира цялата общност на съвременното изкуство, колекционери от целия свят, галерии, има и големи продажби, подчерта Ева Лангрет, директор на панаира, пред АФП.
Настоящото издание на проявата е 21-во поред.
За него кураторът на музея "Хамър" в Лос Анджелис Пабло Хосе Рамирес е създал тематична секция "Дим", която е референция към изкуството н
Постановката е с участието на номинирания за "Оскар" и отличен с БАФТА актьор Стив Куган.
Подобно на актьора Питър Селърс в оригиналната версия на фарса за Студената война, Куган се превъплъщава в няколко роли, сред които на президента на САЩ Меркин Мъфли и германския научен съветник д-рСтрейнджлав.
Актьорът споделя, че макар да е сериозно физическо предизвикателство, справянето с няколко роли е и удовлетворяващо. "А ако публиката се смее и се наслаждава, това е всичко, което човек може да си пожелае", каза Стив Куган след представлението във вторник.
Британският сценарист Армандо Янучи, сред чиито многобройни награди са две отличия "Еми" за работата му над "Вице", адаптира "Д-р Стрейнджлав" за сцена заедно с режисьора-постановчик Шон Фоли.
"Абсолютно стриктно се опитахме да се придържаме към тона на филма и очевидно към сюжета, въпреки че там позабъркахме малко каша", казва Фоли. "Целта е да привлечем както публиката, която обича филма, така тази, която никога не го е гледала", допълва режисьорът.
Музеят за история на изкуството / Kunsthistorisches Museum/ във Виена посвещава голяма изложба на гениалния холандски живописец Рембранд Харменсон ван Рейн (1606-1669).
С безпрецедентно разнообразие от творби холандският бароков художник ще бъде представен от гледната точка на талантливия му ученик Самуел ван Хоогстратен (1627-1678). В трактата на Хоогстратен „Изкуството на живописта“, публикуван през 1678 година, той разсъждава за времето, когато е бил ученик в ателието на Рембранд. Като пряк свидетел Хоогстратен предоставя уникална гледна точка към работата на световноизвестния майстор, към практиката на неговото ателие, методите на обучение и теорията на изкуството.
Основните теми на изложбата са изследването на мощното въздействие на цвета и великолепните илюзионистични техники, с които Рембранд и Хоогстратен са успели да създадат „виртуална
От 24 до 30 септември Ансамбъл „Мездра“ ще участва в Седемнадесетия средиземноморски фестивал в Кипър, информира главният художествен ръководител и хореограф на състава Мирослав Аспарухов. Той допълни, че пет изяви подготвят с танцьорите във всяка от вечерите на фестивала, който се провежда в град Лимасол.
Участници са танцови формации от Сърбия, България, Гърция, Босна и Херцеговина, Кипър, добави ръководителят на мездренския състав. С двадесет танцьори тази година представяме изпълнения от всички фолклорни области на България, каза Аспарухов. Той уточни, че ансамбълът се включва за втори път в международното събитие.
Ансамбъл „Мездра“ има осемдесет активно танцуващи самодейци. Над 120 деца са включени в школата към състава, разпределени в различни възрастови групи.
Николай Младенов и Кристина Борисова представят обща изложба в галерия „Академия“.
Експозицията е озаглавена „Имаме повод“ и може да бъде разгледана от 19 ноември до 9 декември, съобщават от Националната художествена академия (НХА).
Изложбата представя произведения на двама преподаватели от специалност „Плакат и визуална комуникация“, родени на една и съща дата – 15 ноември.
Подредените в галерия „Академия“ плакати, шрифт, калиграфия и подвързия са от областите на изобразителното изкуство, в които двамата професори работят и преподават, отбелязват организаторите.
„Плакатите на проф. Младенов са произведения от високата класа на плаката изкуство, формулирана преди години като авторски плакат. Моят анализ на неговите концептуални произведения отбелязва уникалната за България и Европа к
Пленер „Вода, земя и огън“ събира български и китайски керамици в троянското село Дълбок дол, съобщи председателят на Дружеството на троянските художници (ДТХ) Цветан Донковски.
От 25 август до 1 септември професионални керамици и преподаватели ще творят в дома на Донковски в Дълбок дол.
В пленера ще вземат участие преподаватели по скулптура и керамика от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Нов български университет, членове на ДТХ и семейство керамици от Китай.
С участниците от Китай - Sophia Yu и Qi ZhenYu, Донковски установява връзка по време на керамичния пленер в Дзиндъджън (Китай).
Идеята за пленера, който се провежда за пети път, възниква спонтанно, след като артистичното семейство Донковски построява в двора на къщата си автентична пещ, в която по старинна технология керамичните произведения се
Група „Ръб“ е феномен в България. Тя е най-дълго съществувалата художествена група у нас, с много богата продукция. Не напразно сме заявили в стратегията за развитие на Пловдив да има музей на група „Ръб“. Затова не продаваме нищо от оригиналите, а някои творби, изгубени във времето, сме възстановили.
Това сподели в интервю художникът и член на формацията Емил Миразчиев, който гостува във Варна, за да представи мащабна изложба на групата в рамките на третия форум „Изкуството като противодействие“, който организира Варненската градска художествена галерия.
Група „Ръб” е създадена в Пловдив през 1989 г. от художниците Албена Михайлова, Венета Маринова, Димитър Келбечев, Димитър Митовски, Емил Миразчиев, Ивайло Григоров, Игор Будников, Кольо Карамфилов, Моника Роменска, Надя Генова, Павел Алберт, Румен Жеков.
Т
На представлението присъстваха Кристиане Кубрик, вдовицата на Стенли Кубрик, който почина през 1999 г., както и доведената му дъщеря Катарина. Тя отбеляза, че темата е все така актуална.
Постановката "Д-р Стрейнджлав" ще се играе в театър "Ноел Кауърд" в Лондон до януари 2025 г., преди да бъде представена на театрална сцена в Дъблин, Ирландия.